info@eurolifeosgb.com
Bize Ulaşın! +90 (212) 640 54 96

YANGIN EĞİTİMİ VE TATBİKATI

Yangınlar iş güvenliği konusunda sık karşılaştığımız ve oldukça ciddi sonuçları olan tehlikelerdir.

Her yıl yangınlar sebebiyle yüzlerce insan hayatını kaybetmekte çok daha fazlası ise yaralanmaktadır. Yangınlar sonucu oluşan finansal maliyetler, fabrika ve iş yerlerinin tamamen kapanmasına neden olan boyutlara ulaşabilmektedir. Yangınlarla etkili bir şekilde mücadele etmek ve insanları yangından koruyabilmek için öncelikle yangının doğasını anlamalı ve bu bilgiler ışığında gerekli önlemleri almalıyız.

Yangın, bir maddenin oksijen ile kimyasal bir reaksiyona girmesi ve bu reaksiyon sonucunda ısı ve ışık yayılmasıdır. Yangını tam olarak anlamak için ise yanma reaksiyonunu oluşturan bileşenlere hâkim olmalıyız.

YANGIN ÜÇGENİ

Yanma Nedir? Yangın Nedir? sorularını, yangın üçgeni kavramı ile kolayca açıklayabiliriz. Bir yangını başlatmak ve sürdürebilmek için üç temel bileşene ihtiyaç duyulur. Bu bileşenler; yakıtoksijen ve ısı kaynağı olmak üzere yangın üçgeni olarak bilinen yapıyı oluştururlar. Bu bileşenlerden herhangi birinin eksikliğinde yangının oluşması veya devam etmesi mümkün değildir. Dolayısıyla yangın önleme ve söndürme çalışmalarında da bu prensipten faydalanılır.

Yangının oluşmasını önlemek için üç bileşenin aynı anda aynı noktada bulunması engellenir. Yangının başladığı durumlarda ise bileşenlerden birinin yangından uzaklaştırılması hedeflenir. Kısaca, yangını sonlandırmak için yangın üçgeninin bozulması gerekir.