Hijyen Eğitimi

Başta gıda üretimi veya satışının yapıldığı yerler olmak üzere pek çok iş yeri için hijyen eğitimi zorunludur. Temizlikle alakalı yönetmelik kapsamında bu eğitimi almayan kişilerin bu tür işyerlerinde çalışması yasaklanmıştır. Ayrıca bu eğitim insan sağlığı için gerekli görülmektedir. Çünkü sağlığa zarar verecek tüm durumların bertaraf edilmesi amaçlanmaktadır. Bunun için gerekli önlemlerin ve uygulamaların temel olarak çalışanlara anlatıldığı bir eğitimdir.

Hijyen Eğitiminin Amacı

Temizlik eğitiminin amacı temel hijyen kurallarının öğretilmesini ve uygulanmasını sağlamaktır. Eğitimde insan sağlığını tehdit eden salgın hastalıklarının nasıl ortaya çıktığı ve yayıldığı hakkında bilgi verilmektedir. Ayrıca mikropların ve virüslerin gıdaya veya gıda yoluyla insanlara bulaşması sonucu ortaya çıkacak sağlık sorunları eğitimde anlatılır. Böylece hijyen eğitimi verilirken, insanların sağlığını tehdit edecek durumlarda insan faktörünün önemli olduğu vurgulanır.

Bakteriler, virüsler, parazitler gibi hastalığa neden olacak mikroorganizmaların yaşam şartları eğitimde anlatılır. Bu mikroorganizmaların ortadan kaldırılması için dezenfeksiyonla ilgili temel bilgiler verilir. Eğitimde, kişisel temizliğin bulaşıcı hastalıklarda önemli şekilde engelleyici rol aldığı ifade edilir. Eğitimde el yıkama ile ilgili detaylı bilgiler verilmektedir. Çalışanlara el yıkama örnekleme yöntemi ile uygulamalı şekilde gösterilir. Eğitimi alan çalışanlar bu konular hakkında bilgi sahibi olup çalışma alanlarında temizlik konusunda dikkatli davranmaya başlamalıdır.

Bizler Eurolife OSGB olarak hijyen eğitimi konusunda kaliteli ve profesyonelce hizmet vermekteyiz. İşveren olarak işletmenizdeki çalışanlarınız için eğitim almak istiyorsanız, bizimle irtibata geçebilirsiniz. Bu eğitim sürecinin nasıl olacağı ve yönetileceğiyle ilgili sizlere gerekli desteği vermekten memnuniyet duyacağız.

Hijyen Eğitimini Kimler Vermektedir?

Peki, bu eğitim nereden alınmaktadır? Bu eğitim için işverenin bir OSGB birimi ile anlaşması gerekmektedir. İşverenin işyerindeki tüm çalışanlar için bu eğitimi organize etmesi zorunludur. Çünkü işletme sahipleri, komisyonca belirlenen esaslar kapsamında bu eğitimleri işçilerine kendi imkânlarıyla verebilir. Eğitimler minimum 8 saattir. Maksimum eğitim süresi 40 saattir.

Alınan eğitim sonunda ne olur? İşletmedeki çalışanlar eğitimi bitirdikten sonra sınava tabi tutulurlar. Yapılan sınavda başarılı olan çalışanlara belge verilir. Bu belge çalışanların özlük dosyasında saklanır. Bu belgelerin geçerliliği süresizdir. Kişi hizmet verdiği müddetçe bu belgeyi kullanabilir.

Eğitim ücretli midir? İş sağlığı ve güvenliği kapsamında bu eğitimler işveren tarafından organize edildiği için çalışanlar herhangi bir ücret ödemezler. Özellikle gıda firmalarındaki çalışanların alması gereken bu eğitimi işveren en kısa sürede OSGB birimine başvurarak aldırabilir. Ayrıca bu tür kurslarda uygulama yapılması gerekmektedir.

İnsan sağlığı için çok önemli olan hijyen eğitimi kimler tarafından verilmektedir? Doktorlar, hemşireler, sağlık personeli, tıbbi teknikerler, tıbbi biyologlar, biyoloji mezunları bu eğitimi verebilmektedir. Ayrıca iş yeri hekimleri ve MEB onaylı sertifika almış eğitimciler hijyenle ilgili eğitim verebilirler.

Hijyen Eğitimi İçeriği Nedir?

Temizlikle alakalı bu eğitimin süresi değişkendir. İşletmenin faaliyet alanına, tehlike sınıfına ve daha farklı faktörlere göre verilecek eğitimin süresinde değişiklik olacaktır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi eğitim süresi en az 8 saat en fazla 40 saat olmalıdır.

Eğitimin içeriği; kişisel hijyen, işyerinde temizliğin önemi, işletmenin temizliği, dezenfeksiyon olarak sıralanabilir. Ayrıca işletmedeki ekipmanların temizliği, gıdaların saklanma koşulları, risk gruplarına göre gıdalar, gıda güvenliği, gıdadan kaynaklı hastalıklar eğitim içeriğine eklenebilir. Bunlara ek olarak; mutfak kuralları, bulaşıcı hastalıklar, zehirlenmeler ve mikroorganizmalar gibi alt başlıklarda eğitimde anlatılmaktadır.

Genel olarak tüm iş yerlerinde bu tür eğitimler benzerdir. Fakat gıda üretimi yapan işletmelerde tüm çalışanların hijyen eğitimi alması zorunludur. Ayrıca otel veya pansiyon gibi konaklama yerlerinin mutfak bölümündeki ekibin bu eğitimi alması gerekmektedir.

Gıda üretimi derken kastettiğimiz yerler; lokantalar, restoranlar, yemekhaneler, hazır yemek üreticileridir. Bu eğitimi tamamlayanlara sınavda temizlikle ilgili sorular yoğun şekilde sorulmaktadır. Sınavdan başarılı olanlar sertifikayı alarak süresiz bir şekilde kullanabilirler.

Bir işveren hijyen konusunda çalışanlarına eğitim verdirecekse, Eurolife OSGB olarak bizlere başvurabilir. Bizler profesyonel bir eğitimci ve eğitim yeri sağlamaktayız. Daha sonra eğitim tarihi geldiğinde uzmanımız personele eğitimi vermektedir.

Hijyen Eğitimi Alınmazsa Ne Olur?

Öncelikli olarak hijyen konusunda eğitim almak zorunda olan işletmeleri sıralayalım:

  • Toptan ve parekende gıda satışı yapan iş yerlerindeki çalışanlar eğitim almalıdır.
  • Kafe, restoran, lokanta gibi yiyecek ve içecek servisi yapan işletmeler temizlik eğitimine katılmalıdır.
  • Su üretimi ve paketlemesi yapan tesislerde çalışanlar hijyen hakkında bilgili olmak için eğitim almalıdır.
  • Temizlik hizmeti veren şirketlerde çalışanların eğitim alması zorunludur.
  • Otel, öğrenci yurtları, pansiyon gibi konaklama hizmeti sunan işletmelerde çalışanlar eğitim almalıdır.
  • Güzellik salonları, kuaförlerde çalışanlar temizlikle alakalı eğitime katılmalıdır.
  • Havuzlar, hamamlar, sauna hizmeti veren yerlerdeki çalışanların eğitim alması zorunludur. Saydığımız bu gibi işletmelerin hepsinin hijyen konusunda eğitim almaları şarttır.

Özellikle gıda sektöründe bulunanlar hijyen konusunda eğitim almadığında çalışan başına kesilen cezalar yüksek olmaktadır. İşveren bu işe başlayan çalışanlarına en kısa süre içerisinde eğitim organize etmelidir. Çalışanlar eğitimlerini tamamladıktan sonra aldıkları sertifikayı iş yerine teslim etmelidir. Çünkü işletmeler hijyen konusun da sürekli olarak gözetim ve denetim altında tutulmaktadır.

Sonuç olarak; özellikle gıda üretimi yapan ve satan yerler için hijyenin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Ayrıca bulaşıcı hastalıkların kolayca bulaşacağı toplu yerlerde temizlik bilincinin olması gerekmektedir.

Bu nedenle hijyen yönetmeliğinde halk sağlığını korumak için gerekli şartlar belirtilmiştir. Bu şartlardan biri de çalışanları bilgilendirmektir. Böylece kişilerin, temizlik konusundaki sorumluluklarını yerine getirmeleri sağlanmaktadır. Bu kadar önemli ve kritik bir konu olan hijyen eğitimi hizmetini Eurolife OSGB olarak çalışanlarınıza anlaşılır şekilde verebiliriz.