Yüksekte Çalışma Eğitimi

İşi gereği yüksekte çalışması gereken inşaat, depoculuk gibi işlerde faaliyet gösterenlere yüksekte çalışma eğitimi verilmelidir. Bu eğitim mesleki eğitim kapsamında değildir. Yapı işlerindeki İSG yönetmeliğinde, yüksekte çalışma başlığı altında bu eğitimle ilgili açıklama yapılmıştır. Yönetmelik, yüksekte çalışmayla ilgili tehlike ve riskler hakkında bilgilendirme yapılarak, bu konuda gerekli eğitimin verilmesini zorunlu tutmaktadır.

Yüksekte Güvenli Çalışma Eğitimi İçeriği

Eurolife OSGB olarak yüksekte güvenli çalışma temel eğitimlerimiz bir gün sürmektedir. Bir gün içinde 8 saat boyunca eğitimler verilmektedir. Sizlerin ihtiyacınıza göre ileri düzeyde eğitimler verilerek süre uzatılabilir.

Son zamanlarda mesleki yeterlilik olarak kabul edilmeye başlanan bu eğitimler, işletmelerin tehlike sınıfına bakılmaksızın, her işyerine göre uyarlanmaktadır. Yüksekte çalışma eğitimi, profesyonel ve sertifikalı İSG uzmanlarımız ve eğitimcilerimiz tarafından verilmektedir.

İşletmelerde yüksekte çalışanlar bu eğitimlere katılmak zorundadır. Eğitim sonunda da sınav yapılmaktadır. Sınavdan başarılı olan çalışanlara sertifika verilmektedir. Ayrıca düzenlenen yüksekte güvenlik eğitimi belgelendirilir. Bu evraklar çalışanların özlük dosyalarına yerleştirilir.

Peki, yüksekte güvenlik eğitimi kaç yıl geçerlidir? Bu eğitim zorlu bir süreçten oluşmaktadır. Bu nedenle eğitimin belli periyotlarla tekrarlanması gerekmektedir. Yüksekte güvenlikli çalışma eğitimi 2 yıl boyunca geçerlidir. Değişen teknoloji ve ekipmana bağlı olarak çalışanların tekrar eğitim alması önemlidir.

Yüksekte Çalışma Eğitiminin Faydaları

İşletmelerde yüksek yerlerde çalışmak zorunda olan her çalışan bu eğitimi almalıdır. Eurolife OSGB olarak bizler profesyonel İSG uzmanlarımızla yüksekte çalışanların güvenliği için gerekli eğitimleri vermekteyiz. Eğer yüksekte çalışma eğitimi arıyorsanız, ekibinizin çalışmalarından uzak kalmamasını istiyorsanız, esnek eğitim programlarımızı tercih edebilirsiniz.

Eurolife OSGB olarak eğitimlerimiz sizlere şunları kazandıracaktır:

 • Eğitim kapsamında çalışanlarınız yüksekte çalışmanın risklerini öğrenirler.
 • Çalışanlarınız, işletmedeki ekipmanları doğru kullanmayı öğrenirler. Ayrıca bu ekipmanların bakım ve onarımının nasıl olması gerektiğini eğitimde görürler.
 • Bir şahsın yüksekten düşmesine neden olan temel sebepler hakkında bilgi edinirler.
 • İşverenler olarak çalışanlarınızın güvenliğini bu eğitimlerle sağlarsınız. Ayrıca çalışanlarınıza karşı sorumluluğunuzu yerine getirirsiniz.

Yüksekte güvenli çalışmak eğitimlerinin amacı, var olan tehlike ve risklere karşı bilinçli olmaktır. Çalışanların işletmedeki ekipmanları doğru kullanılması öğretilir. Ayrıca yüksekte kullanılan bu ekipmanların kontrol ve bakımının sağlanmasının çok önemli olduğu belirtilir.

Yüksek seviyede montaj, demontaj, temizlik işleri yapacak işçilerin yüksekte çalışma eğitimi alması şarttır. Çalışanlar, yüksekte yapacakları işlerde güvenli şekilde çalışmalarını tamamlamalıdır. Bunun için gerekli olan asgari yükseklikte güvenli çalışma yöntemleri öğretilmelidir.

Yüksekte Çalışma Eğitiminin Konuları

Yükseklikle ilgili herhangi bir fiziksel ve psikolojik engeli olmayan kişiler yüksekte güvenli şekilde çalışma eğitimi alabilirler. Bu eğitimi bizler, işletmenizde ve işletmenizin şartlarını göz önünde bulundurarak vermekteyiz.

Yüksekte güvenli şekilde çalışma eğitiminin konuları şunlardır:

 • Eğitimde yüksekte çalışmayla ilgili tanımlar yapılmaktadır.
 • Yüksekte güvenli çalışmanın yasal temelleri öğretilmektedir.
 • Eğitimde düşme durdurma sistemleri anlatılmaktadır.
 • Çalışanlar emniyet alma kurallarını eğitimde görmektedir.
 • Kişisel koruyucu donanımlar ile toplu koruma uygulamaları eğitimde verilmektedir.
 • Kişisel koruyucu donanımların kontrol ve bakımı öğretilmektedir.
 • Merdiven, platform ve iskele gibi yerlerde güvenli çalışma gösterilmektedir.
 • Sıkça kullanılan düğüm çeşitleri anlatılmaktadır.
 • Yüksekte askıda kalma şoku ve süresi hakkında bilgi verilmektedir.
 • Askıda kalan çalışanı kurtarma yöntemleri öğretilmektedir.

Yüksekte Çalışma Eğitimi Fiyatı Nedir?

Eurolife OSGB olarak İstanbul’da iş sağlığı ve güvenliği alanında işletmelere hizmet sunmaktayız. İşletmenizde yüksekte çalışan personeliniz içinde güvenli bir şekilde çalışmanın yöntemlerini öğretebiliriz.

Yüksekte güvenli şekilde çalışmak için alınacak eğitime bireysel veya kurumsal olarak başvurabilirsiniz. Buna göre de eğitimin fiyatında değişiklik olacaktır. Ayrıca alınacak eğitimin ileri veya temel seviyede olması fiyatları etkileyecektir.

Bildiğiniz gibi yüksekte güvenli çalışma eğitimi çalışanların emniyet gerektirecek yükseklikte çalışması durumunda alınmalıdır. Bu eğitimin yüksekte çalışan personele özel verilmesi gerekmektedir. Eğitimde personel güvenliğini nasıl sağlayacağını öğrenmektedir. Ayrıca personelin kurtarma becerileri kazanması için uygulamalar yer almaktadır.

Eğitimdeki bütün uygulamalar personelin çalıştığı alana özgü emniyet gereksinimlerine göre dizayn edilmektedir. Ayrıca kurtarma konusu eklenerek tamamen çalışana özel bir program yapılmaktadır. Eğitimde teorik ve pratik eğitim birlikte verilmektedir. Eğitimin özellikle çalışanın işletmesinde verilmesi, eğitimin kalitesini artırmaktadır.

Eurolife OSGB olarak eğitimlerimizi, iş güvenliği uzmanlarımız en profesyonel şekilde verecektir. Eğitimden sonra yapılacak sınav, iş güvenliği uzmanımız gözetiminde olmaktadır. Bu sınavda başarılı olan çalışanlar, yüksekte çalışmalarda iş sağlığı ve güvenliği eğitimi sertifikasını almaktadırlar.