portör muayenesi

Portör Muayenesi Nedir? Nerede ve Nasıl Yapılır?

Özellikle son zamanlarda salgın hastalıklar nedeniyle sık sık araştırılan konulardan biri de portör muayenesi nedir sorusudur. Çünkü hayatımızın her alanında virüs ve bakteriler ile karşı karşıya kalınmaktadır. Onlardan kaçmak imkânsız olmakla beraber önlem almak elbette ki mümkündür. Önlemek için de öncelikle kişilerde virüs olup olmadığının tespit edilmesi gerekmektedir. Bu noktada ise kişilerin virüs taşıyıp taşımadığını belirleyecek bir sisteme ihtiyaç duyulmaktadır. Kolaylıkla ve kısa sürede virüsleri tanımak için portör adı verilen muayene sistemi oluşturulmaktadır. Son yıllarda daha fazla popüler olmakla beraber kullanımı da yaygınlaşmıştır. En yaygın kullanıldığı alan ise gıda sektörüdür. Ne var ki farklı alanlarda da kullanılmaktadır. O halde portör ne demektir daha yakından bakmakta fayda vardır.

Portör muayene işlemleri farklı ve birçok yerde yapılabilmektedir. Bu nedenle her işletme istediği zaman bu işlemleri yapabilmektedir. Portör işlemleri için farklı testlere gerek duyulmamaktadır. Bu da en büyük avantajlardan biridir. Firmalar standartlara uygun ve hijyenik üretim yapmak için bu tür noktalara önem vermelidirler.

Portör Muayenesi Nedir?

portör muayenesi

Genel olarak bir hastalık taşıyıp taşınmadığını anlamak için yapılan testlere portör muayenesi adı verilmektedir. Muayene daha çok risk grubunda yer alan çalışan kişiler için önerilmektedir. Gıda sektöründe çalışan kişiler için muayene yaptırarak sağlık raporu alması da zorunlu hale getirilmiştir. Çünkü gıda ve benzeri sektörlerde çalışan ve salgın hastalığı olan kişilerin bulaştırma olanağı oldukça yüksektir.

Portör adı verilen muayene işlemi sırasında kişide zararlı bakteri ve virüs var ise kısa sürede anlaşılmaktadır. Çalışan kişilerdeki virüslerin üretim aşamasında bulaşmaması için önlem olarak yapılmaktadır. Birçok firma bu muayeneyi istemek konusunda ısrarlı olmaktadır. Çeşitli aşamalardan ve işlemlerden geçilmesinin ardından sonuç kısa süre içerisinde elde edilir. Portör muayenesi kısaca kişilerin herhangi bir risk taşıyıp taşımadığını anlamaya yarar. Bu nedenle birçok farklı sektör için önem taşımakla beraber birçok yerde de yapılma imkânı bulunmaktadır.

Portör Muayenesi Nerede Yapılır?

En çok merak edilen noktalardan biri de portör muayenesi işlemlerinin nasıl yapıldığı ve nerede yapıldığıdır. Çünkü kişiler her alanda bu hizmeti almamaktadır. Ama bilinenin aksine bu alanda hizmet veren birçok yer bulmak oldukça kolaydır. Başta devlet hastaneleri olmak üzere Belediye laboratuvarı, İstanbul Bölge Hıfzıssıhha Enstitüsü, Halk Sağlığı Laboratuvarı, eğitim ve araştırma hastaneleri, Verem Savaş Dispanserleri ve özel sağlık kuruluşlarında yapılması mümkündür. Ancak bazı kurum ve kuruluşlarda verilen hizmetlerde akciğer grafisi yapılmamaktadır. Bu hususların da bilinmesi önemlidir. Portör muayenesi nerede yapılır? sorusuna kısaca bu şekilde yanıt vermek mümkündür. Muayene yaptırmak isteyen kişiler bu alanda hizmet veren özel ve devlet kuruluşlarına kolaylıkla başvuru yapma imkanına sahiptir. Muayene yapılacak alanlar çoğu şehirde bulunmaktadır. Bu nedenle muayene olmak konusunda bir sorunla karşı karşıya kalmazsınız.

Muayene işlemleri öncesinde randevu ve işlem detayları konusunda hastanelerden bilgi almak çok daha net bilgi sunmaktadır. Test yapılmadan önce randevu ve bilgi almak sürecin daha kolay şekilde ilerlemesine katkı sağlayacaktır. Devlet ve özel hastanelerde ücretlendirme konusunda farklılıklar söz konusudur. Ancak özel hastanelerdeki fiyat değişiklik gösterebilmektedir. Bu konuda hastaneleri arayarak bilgi alabilirsiniz. Portör muayenesi devlet hastanelerinde ücretsiz şekilde yapılmaktadır.

Portör Muayenesi Nasıl Yapılır?

Muayene konusunda en çok merak edilen diğer bir nokta ise nasıl yapıldığı ve hangi aşamaları kapsadığıdır. Adı çok bilinmediği için insanların kafasında soru işaretleri söz konusu olabilmektedir. Ancak bu gayet doğaldır.

Portör testleri sırasında uygulanan yöntemler genel olarak aynıdır. Çünkü virüslerin ve bakterilerin anlaşılma ihtimali olan her teste başvurulmaktadır. Dışkıda yer alan enfeksiyon oranı için test istenmektedir. Bu sayede bakterilerin tespiti yapılmaktadır. Dışkı örneği alınarak yapılan testte dikkat edilmesi gereken farklı noktalar da yer almaktadır. Laboratuvarda verilen özel kapta muhafaza edilmesi gerekmektedir. Ancak hiçbir şeye temas ettirmemeye özen gösterilmesi gerekir. Portör muayenesi nasıl yapılır? sorusuna karşın önem verilmesi gereken bir konu da sabun veya suya temas etmemesidir. Testin güvenilir ve net sonuç vermesi için gereklidir. Bağırsakta yer alan bakterilerin incelenmesi için uygun bir alternatif olmaktadır. Muayene sonucu kısa süre sonrasında çıkmakta ve bakteri oranı belli olmaktadır. Genel olarak uygulanan aşamalar bu kapsamdadır.

Portör Muayenesi Hangi Çalışma Alanları İçin Yaptırılır?

Muayene işlemleri birçok sektör açısından büyük öneme sahiptir. Bu nedenle birçok farklı sektörde portör adı verilen muayeneler yaptırılmaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi gıda sektörü bu alanların başında gelmektedir. Ancak sadece gıda sektörü ile sınırlı değil elbette. Gıda üretim ve dağıtım ile ilgili olan tüm firmalar için yaptırılmaktadır. Portör muayenesi çalışma alanlarından bir diğeri ise güzellik salonları ve kuaför gibi alanlardır. Bu ve benzeri çalışma alanları için de muayene istenmektedir. Toplu yaşam alanları yani otel ve pansiyon gibi alanlarda da bu muayene işleminin yapılması önemlidir. Restoran ve kafe gibi işletmelerde bu gruba dahildir. Bakteri ve virüs bulaşma ihtimalinin yüksek olduğu hamam ve masaj salonu gibi yerlerde de yaptırılmaktadır.

Elbette ki bu alanlar daha da çoğaltılabilmektedir. Ancak genel olarak bahsettiğimiz alanlar daha fazla önem taşımaktadır. Bunun temel nedeni ise bu alanlarda bulaşma ihtimalinin ve riskinin yüksek olmasıdır. Özellikle de hijyenin yüksek olması gereken yerlerdir. Hijyenin önemli olduğu ve insan sağlığını etkileyen çalışma alanlarında portör muayenesi yapılması gereklidir. Çalışan kişilere yapılan muayeneler sayesinde virüs ve salgın hastalıkların bulaşma riskini önlemek mümkündür. Birçok iş yeri bu muayene işlemlerini yaptırmaya büyük ölçüde önem vermektedir.

Paylaş