ecza dolabı

İş Yerinde Ecza Dolabı Bulundurma Zorunluluğu

Yönetmeliklere göre iş yerinde ecza dolabı bulundurma zorunluluğu vardır.

Son zamanlarda iş yerlerindeki en önemli noktalardan biri de iş güvenliği olmaktadır. Farklı teknik ve araçlarla iş güvenliği sağlanmaktadır. Bu kapsamda birçok firmada iş güvenliği için uzman kişiler yer almaktadır. Fakat uzman bulunmayan iş yerleri için de küçük çaplı önlemler bulunuyor. Bunlardan ilki ise ilk yardım malzemelerini bulunduran bir dolabın olması. Temel nedeni ise iş yerlerinde çeşitli kazaların ve ölümlerin yaşanması ihtimalinin her daim var olma olasılığıdır. Alınan önlemlerden biri de iş yerinde ecza dolabı bulundurma zorunluluğu olmaktadır. Çünkü herhangi bir kaza anında doğru malzemeler ile müdahale edebilmek büyük bir önem taşımaktadır.

Ecza Dolabı Neden Gereklidir?

ecza dolabı

Tüm iş yerlerinde güvenlik önlemleri doğru ve en üst seviyede olacak şekilde ayarlanmaktadır. Çünkü herhangi bir olumsuz olay ile karşılaşılması durumunda ilk yardım yapmak için gerekli olan malzemelerin bulunması gerekir. Sadece iş yeri olarak değil ev ve okul gibi yaşam alanlarında bulunması gereklidir. Ufak kaza ve yaralanmalar için gerekli olan malzemelerin bulunduğu alana ecza dolabı adı verilmektedir. Tüm okul, iş yeri ve ev gibi yerlerde bulunması gereklidir. Ancak sadece dolabın bulunması yeterli olmaz. İçinde gerekli olan tüm malzemeler eksiksiz şekilde olmalıdır. İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu tarafından yapılan açıklama da her iş yerinde ve ofiste olması zorunlu olduğu belirtilmiştir.

Sağlık ile ilgili her malzeme uygun koşullarda ve hijyenik bir ortamda saklanmalıdır. İçinde olan malzemeleri dış etkenlerden korumak için dayanıklı ve kapaklı bir yapıda olmaktadır. Bu sayede uzun süre boyunca korumak mümkün olmaktadır. Hijyenin yanı sıra acil bir durumda aranan eşyaların kolay bir şekilde bulunması için de iş yeri ecza dolabı son derece önemli ve gerekli olmaktadır.

İş Yeri Ecza Dolabı Malzemeleri Nelerdir?

Genel olarak bulunması gereken şeyler standart olmakla beraber bazı alanlarda değişiklik olmaktadır. Sadece acil durumlar için gereken malzemeler bulundurulmaktadır. Bu nedenle dolap için gerekli malzemeleri temin etmek ve bulundurmak oldukça kolaydır. İş yerinin farklı koşullara sahip olmasına göre bulunması gereken malzemeler de değişiklik göstermektedir. Ancak genel bir tanım yapılması gerekir. Standart iş yerleri için geçerli olan ecza malzemeleri bulunmaktadır. Bunların temin edilmesi zorunludur.  Bu nedenle iş yerindeki ecza dolabı malzemeleri şu şekilde olmalıdır:

 • İlk yardım kitapçığı
 • Oksijenli su
 • Antiseptik solüsyon
 • Sargı bezi
 • Yara bandı
 • Flaster
 • Çengelli iğne
 • Cımbız
 • Makas
 • Pens
 • Aspirin
 • Pamuk
 • Kompres
 • Termometre
 • Bandaj

Belirtilen malzemeler herhangi bir acil durum esnasında en çok ihtiyaç duyulan malzemeler olmaktadır. Bu nedenle bulundurulması ve acil durum esnasında kullanılması büyük önem taşımaktadır. Standart bir dolap söz konusu olduğu zaman yeterlidir. Ancak daha önce de belirtildiği gibi çalışma alanının farklılığına göre bu liste çoğaltılabilmektedir. Ecza dolabı malzemeleri hakkında her işletmenin farklı gereksinimleri söz konusudur. Örneğin mekanik cihaz kullanılan iş yerlerinde farklı ilk yardım cihazlarının bulunması da gereklidir. Bu yüzden ecza dolabı oluştururken işletmenizde daha ziyade nelere ihtiyaç duyduğunuzu belirlemeniz önemli bir detaydır.

İş Yerinde Ecza Dolabı Zorunlu Mu?

ecza dolabı

Özellikle son zamanlarda artan ve ön plana çıkan iş kazaları mevcuttur. Çünkü çoğu mesleğin hayati derece de öneme sahip riskleri söz konusu olmaktadır. İş kazalarındaki ölümlerin en önemli nedenlerinden biri de ilk müdahalenin yapılamaması ve gerekli ekipmanın olmamasıdır. Sadece ölümler değil yaralanmalardaki temel sebepler de bu şekilde olmaktadır. Bu nedenle İş Sağlığı ve Kanunu tarafından yapılan açıklamada her iş yerinde ecza dolabı bulundurulması zorunlu tutulmaktadır.

Direkt olarak dolap şeklinde bir ibare olmasa da ilk yardım malzemelerinin bulunması şeklinde belirtilmektedir. Sadece iş yerleri değil birçok ortak yaşam alanlarında da olması gerekli ve zorunlu tutulmaktadır. Fakat her iş yeri için aynı malzemeler zorunlu değildir. İş yerinin bulunduğu sektöre ve türüne göre dolap içerisinde bulunan ilk yardım malzemeleri değişiklik gösterebilmektedir.

İnsanın bulunduğu tüm alanlarda ilk yardıma ve temel ilk yardım malzemelerine ihtiyaç duyulmaktadır. İş yerlerinde olan ciddi yaralanma ve ölümlerin önüne geçmek amacıyla alınan genel bir önlemdir. Zamanında ve doğru yapılması için bu ilk yardım malzemeleri gereklidir. Çünkü ecza dolabı içerisinde yer alan ilk yardım kitapçığı sayesinde hangi durumlarda ne şekilde bir yol izleneceği de belirtilmektedir.

Paylaş