İlk Yardım Eğitimi nereden alınır

İlk Yardım Eğitimi Nasıl Alınır?

Eğitim, hayatın temel gerekliliklerinden biri. Fakat herkesin mutlaka alması gereken bir eğitim var ki, hayat kurtarıyor: İlk yardım eğitimi… Restoranda yemek yerken yan masada birinin yemek borusuna besin kaçması, işyerinde meydana gelen bir kazaya ilk müdahale çok önemlidir. Çünkü doğru müdahale hayat kurtarıyor. Bu nedenle herkesin. Bunun gibi acil durumlara karşı bu eğitimi alması çok önemli. Gelişmiş ülkelerin neredeyse tamamında eğitim, daha ilkokul çağlarında başlıyor.

Hayat boyu öğrenmenin bir parçası olarak da yapılan işe göre sürekli hayatın parçası halini alıyor. Çünkü özellikle kaza gibi travmatik durumlara müdahalenin bilinçli yapılması çok önemli.

Beni bu eğitime gönüllü olmaya bir gazete haberi itti. Haber, kaza geçiren bir doktorun yanlış müdahale sonucu felç olmasını anlatıyordu. Burada, müdahalenin ama bilinçli müdahalenin önemli olduğunu çok iyi anladı. İşyerinde ilk yardım eğitimi çağrısı yapıldığında gönüllü oldum. Çünkü kaza gibi acil durumların nasıl ve ne zaman geleceği belli değil. Bu nedenle özellikle toplu insanların çalıştığı yerlerde bu eğitimi alan kişilerin bulunması son derece önemli.

İlk Yardım Eğitimi Nasıl Alınır?

Yıllar geçtikçe ilk yardımın öneminin kavranması, bu alandaki eğitimleri de basit hale getirdi. Artık herkes, dilediği zamanlarda gönüllü kuruluşlara giderek bu eğitimleri alabiliyor. Ayrıca iş kanununda yapılan değişiklikler önemli kolaylıklar getirdi. Kazaların en çok yaşandığı üretim alanları ve işletmelerdeki iş güvenliği kanunu ile özel olarak değerlendiriliyor. Artık belli sayının üzerinde işçi çalıştıran tüm işletmeler çalışanlarına ilk yardım eğitimi vermek zorunda.

ilk yardım eğitiminin önemiFakat öncelik her zaman talepte… Bu eğitimi almayı öncelikle talep etmelisiniz. Sonrasında eğitim alabileceğiniz çok fazla seçenek var. Bu konuda çok fazla bilgi kaynağı yer alıyor. Fakat eğitimlerin uygulamalı yapılması da son derece önemli. Birçok konuyu öğrenmeyi gerektiren eğitimin, teorik kısmı kadar pratik kısmı da önemli. Örneğin, hiç ağırlık kaldırmayan biri, yaralı taşıma eğitimini pratik olarak tecrübe etmediğinde kötü sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Ya da kalp masajını bir manken üzerinde tecrübe etmenin olumlu sonuçları alınıyor. Bu nedenle sertifikalı kuruluşların uzmanlarından hem teorik hem de pratik eğitim alınması son derece önemli. Bilgileri 3 yılda bir güncellemeniz gerektiğini de unutmamalısınız.

İlk Yardım Eğitimi Nereden Alınır?

İlk yardım tıbbi bir müdahale olsa da aslında amacı tedavi değildir. Sadece sağlık ekipleri gelinceye kadarki sürede hasta ya da kazazedenin durumunun kötüleşmesini önlemeye yardımcı olma eylemidir. Haliyle bu konudaki tek yetkili kurum da Sağlık Bakanlığı’dır. Bakanlığın uluslararası standartlar dahilinde belirlediği bir eğitim programı var. Bu programı, yetkilendirilen kuruluşlar uygulayabiliyor. Sağlık Bakanlığı’ndan ilk yardım eğitimi vermeye yetkilendirilen kuruluşlar ve onların yetkilileri eğitimi verebiliyor.

İnsanın hayatı boyunca alabileceği en önemli eğitimlerden biri olan ilk yardımı ben ilk başlarda internetten araştırdım. Youtube’da çok sayıda video izledim, kaynak okudum. Aslında teorik olarak kendimi hazır hissetsem de pratikte uygulama bambaşka. Hareketsiz yatan birine dokunmak, ya da kanla temas etmek çoğu insan için ürkütücü olabilir. İşte bu eğitimlerin en önemli kısmı da burada. İnsanı travmatik olaylara karşı hazırlıyor.

Bu eğitimin gönüllü ya da görevli olarak alınabileceği çok fazla seçenek var. Büyük işletmelerde çalışıyorsanız, İş Güvenliği Yasası gereği eğitim ve sorumluluk alabilirsiniz. Eğer bu eğitimi kendiniz için istiyorsanız da gönüllü kuruluşlara başvurabilirsiniz.

OSGB İlk Yardım Eğitimi Verebilir mi?

osgb ilk yardım eğitimi verebilir miİnsanların çoğu, yaşamlarının çoğu zamanını işyerlerinde geçiriyorlar. Yapılan işe göre de farklı tehlikeler var. Örneğin bir şoförü ile asit tankeri sorumlusunun geçireceği iş kazaları da farklılık gösteriyor. Bu nedenle İş Kanunu, her işletmeye iş güvenliği zorunluluğu getiriyor. Yasanın birinci önceliği kazaları önlemek. Fakat önlenemeyen kazaların sonrasında gereken ilk yardım eğitimi verilmesi de zorunlu.

Eğitim için öncelikle Sağlık Bakanlığı’ndan sertifikalı eğitmenler gerekiyor. Bu konuda özellikle işyerlerinde verilen eğitimler büyük kolaylık sağlıyor. Çünkü iş güvenliği kanunu gereği her firma bir ortak güvenlik ve sağlık birimi ile çalışıyor. Bu birimler zaten ilkyardım eğitimi konusunda yetkili kuruluşlardır.Dolayısıyla işyeri sahibiyseniz ya da çalışanıysanız bu eğitim zaten sizin için zorunlu, Bu konuda da kapı kapı dolaşmaya gerek yok. İşletmelerin birçok yükünü alan ortak güvenlik ve sağlık birimleri (OSGB) sertifikalı uzmanlarıyla yine sertifikalı eğitimler konusunda imdada yetişiyor.

İlk Yardım Eğitimi İçeriğinde Neler Var?

Olay sırasında hasta ya da kazazedeye yaklaşım son derece önemli bir konu. İlk yardım eğitimi aslında bebek, çocuk ve yetişkinler olarak kendi içinde ayrılıyor. Eğitim temel bazı ögeleri içeriyor. Fakat sonrasında branşlaşma gerekiyor. Özellikle işletmelerde, faaliyet türüne göre eğitim tercih ediliyor. Örneğin bir mermer ocağındaki ile ofis çalışanlarına verilen eğitimler farklılık gösteriyor. Fakat her şey, “temel eğitim” ile başlıyor.

Bu aşamada eğitimlerde ilkyardımcılara şu yönde bilgiler aktarılıyor:

  • Temel ilk yardım bilgileri

Burada sağlık ekipleri gelinceye kadar hastanın durumunu sabit tutma gibi bilgiler aktarılıyor.

  • Vaka ve olay yerinin değerlendirilmesi.
  • Yaşam desteğinin temel gereksinimlerinin sağlanması.
  • Bilincin açıklığı ve kapalılığı durumuna göre ilk yardım
  • Kırık ve çıkık, yanık, donma, kanama, sıcak çarpması, zehirlenme, hayvan ya da böcek ısırması gibi durumlarda ilk yardım bilgileri.
  • Göze zarar veren madde kaçması durumunda ilk yardım bilgileri
  • Olay yerinden kazazedenin taşınması eğitimleri.
  • Boğulma ya da gaza maruz kalma durumunda ilk müdahale yöntemleri.

İlk yardım eğitimi 2 gün ve toplamda 16 saat süren teorik ve pratik eğitimden oluşuyor. Sertifika almak isteyenler, yazılı ve uygulamalı sınava tabi tutuluyor. 85 ve üzerinde puan alanlar ilk yardımcılık sertifikası alıyor. Sonrasında her üç yılda bir bilgileri güncelleme eğitimine katılarak sertifikanızı devam ettirebiliyorsunuz. Bu konuda size yardımcı olmamızı istiyorsanız, ilgili sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Paylaş