istanbul osgb

OSGB İstanbul’da Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

OSGB kısaltmasıyla iş hayatında fazlasıyla konuşulan Ortak Sağlık Güvenliği, Çalışma Bakanlığı isteği üzerine iş yerlerine sağlık konusunda hizmet veren kuruluşlardır. İşlerin daha sağlıklı ve güvenli bir ortamda ilerlemesi, üretim yapılan yerlerin daha hijyenik bir formda olduğundan emin olunması ve çalışanların sağlık sorunlarının tespiti için oldukça değerli olan bu kurumların seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunur.

Çoğunluğu İstanbul’da yer alan firmalardaki yetkili kişilerin OSGB hizmetlerinden birini seçerken öncelikle deneyimleri göz önünde bulundurması gerekir. Deneyimli çalışanlar her zaman için işinde daha yetkin olacaklarından alınacak hizmet de bu doğrultuda verimlileşir.

Önemli olan kurumlardan ne istendiğidir. Kimyasal üzerine çalışmalarda bulunan bir firma ile tetkik amaçlı bu hizmetten yararlanmak isteyenler bir değildir.

OSGB kurumundan istenen destek için kurum bünyesinde yer alan hekim veya öncesinde kimya ile ilgili çalışmalar yapmış kişiler belirlenir ve sorunun tespiti için kısa da olsa bir süre gerekir. Bu da OSGB seçerken dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir. İşini iyi yapan OSGB, bünyesinde yer verdiği hekimleri veya diğer çalışanları sıkı bir denetimden geçirir. Bunun dışarıdan anlaşılması için çalışanların tavırları, sorunlar karşısında aldıkları aksiyonlar, iletişim ve becerileri değerlendirilir.

Bu hizmetin barındırdığı detayları anlamak için ise OSGB İstanbul hizmetinin tam olarak ne olduğunu bilmek gerekmektedir.

OSGB Nedir?

İş sağlığı ve güvenliği konusunda hemen her hizmeti sağlayan OSGB , 1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren tüm iş yerlerinde zorunlu hale getirilen bir uygulamadır. İş yerlerinde sıklıkla karşılaşılan ve kötü sonuçlara sebep olan iş kazalarını önlemek, ortamı daha güvenli çalışılabilir bir hale getirmek ve çeşitli kurumlarca belirlenen mevzuatların doğru uygulanarak kişiye ve iş yerine fayda sağlaması için alınması zorunlu kılınan bu hizmet barındırdığı özellikler nedeniyle tercih edilmektedir.

İş hacminin oldukça yüksek olduğu illerden biri olan İstanbul’da hizmet alınacak yerin seçimleri her ne kadar zor olsa da özellikler değerlendirilerek mevcut durumda kolaylık sağlanmaktadır. OSGB kişilere ve işverenlere iş güvenliği ile alakası bulunan her konuda rehberlik ederek yasal prosedürlerin açıklanmasına ve algılanmasına da yardımcı olur.

İçerisinde yer alan ekip ile olası riskleri önceden ön görebilen OSGB, gerekli tedbirleri alarak çalışılacak olan ortamı daha iyi bir forma dönüştürür. Potansiyel tehlikelerden arındırılan iş yerleri işçilerin tereddüt etmeden çalışabilecekleri bir hale getirilir. İleriye dönük stratejiler de gerçekleştirebilen iş güvenliği uzmanları iş yerinde geçmiş dönemde yaşanmış problemleri çözüme kavuştururken ileride yaşanması olası sorunları da büyük oranda çözer. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından her işletmenin almasını istediği bu hizmet çok büyük bir öneme sahiptir. İstanbul gibi büyük şehiriçerisine hizmeti veren firmalardan yararlanılmak istenirse iyi bir araştırma yapılması fayda sağlar.

OSGB Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

OSGB seçerken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunur. Bu hususlara özen gösterildiği takdirde hem verilen para en verimli şekilde kullanılmış olur hem de alınan hizmetten memnun kalınması sağlanır. Çeşitli kanunlarca zorunlu kılınan OSGB hizmeti seçerken dikkat edilmesi gerekenler;

 • Lisans ve Çalışan Yetkinlikleri: OSGB’ler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı üzerinden verilen bir lisans ile yetkili hale getirilir. Bu lisans OSGB’nin bazı yetkinliklere sahip olduğunu ve resmi olarak çalışabileceklerini beyan eder.
 • Deneyimli Çalışanlar: OSGB seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da deneyimli çalışanlardır. Alanında uzman kişilerle çalışan bir OSGB seçimi oldukça verimli olacaktır.
 • Referans Durumu: Belirlemiş olduğunuz OSGB’den öncesinde hizmet alan kişilerin düşüncelerini öğrenmek faydalı olmaktadır.
 • Sunulan Hizmetler: Seçilen OSGB’nin ne gibi hizmetler sunduğu diğerleriyle kıyas edilmelidir. Sunduğu hizmetler ve aldıkları aksiyonların tatmin ediciliği değerlendirilmelidir.
 • Döneme Uygunluk: Sürekli güncellenen yasaların seçilen OSGB aracılığıyla takip edilmesi gerekir. Eğer hizmet almak istediğiniz yer bunu yapmıyorsa size uygun bir seçim değil demektir.
 • Yaklaşımlarını İnceleyin: OSGB’nin sorunlara nasıl çözüm bulduğu ve yürürlükte yer alan maddelere uyup uymadığı kontrol edilir. Bu mesele ciddi bir durum olduğundan kanunlara uygun bir iş ortaya konması gerekir.

İş yerinin verimliliğini artıracak, yasal boyutlardan sıyrılmanızı sağlayacak ve en önemlisi çalışanlarınızın sağlığı için oldukça önemli olan OSGB’yi bu adımları takip ederek en doğru şekilde seçmeniz mümkündür. İstanbul gibi büyük bir şehirde yaşıyorsanız tercihlerinizde iyi araştırmalar yaparak size uygun OSGB hizmetini bulabilirsiniz.

OSGB İstanbul’da Neden Gereklidir?

osgb istanbul neden gerekli

OSGB’nin neden gerekli olduğu ve zorunlu kılındığı pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Birçok ülkede ve şehirde farklı yönetmeliklerle uygulanan OSGB uygulaması tüm işletmelerin iyiliğine yönelik çalışmalar barındırır. Ankara, İzmir, İstanbul gibi büyük şehirlerde yer alan geniş çaplı işletmeler her zaman için denetime tabi tutulur. OSGB’ye zaman zaman ihtiyaç duyulacağından OSGB hizmeti veren yerlerden biriyle irtibat halinde olmak fayda sağlar;

 • Öncelikle bu uygulama ile çalışan güvenliği ve sağlığı üzerinde durulduğundan çalışanların iş verimliliği de artırılmış olur. İşletmelerin performansı da bu oranda iyileşir ve daha sağlıklı bir iş ortamına erişilir.
 • İş yerlerinde görülen veya görülemeyen tehlikeler tespit edilip ne yapılması gerektiği belirlenir. Bu sayede potansiyel tehlikelerden arındırılan bir iş ortamı sağlanmış olur.
 • Hem ülkemizde hem de dünyada iş yerleri için zorunlu kılınan bu uygulama doğru seçildiğinde iş yerini kalkındırmaya yönelik çalışmalara sebep olurken işvereni yasal yükümlülüklerden de kurtarır.
 • OSGBile güvenli hale gelen iş yerlerinde kaza oranlarının oldukça düşük olduğu belirlenmiştir.
 • Mesleki hastalıkların da aynı oranda azaldığına yönelik yapılan çalışmalar OSGB’nin ne kadar gerekli olduğunu bir kez daha gözler önüne serer.
 • İş yerlerinde meydana gelen kazalar maddi yönden işvereni zorlayabilir. O nedenle bunların yaşanmadan önlenmesi çok daha iyidir.

Ayrıca tüm bunların yanında işverenin işçiyi önemsemesi, güvenlik ve sağlıksal yönden çalışmalar yapması, denetimlere değer vermesi ve yasalara uyması piyasadaki itibarını artıracaktır. İşletmenin yasalara uygun ve titizlikle çalışılan koşullara sahip olması her zaman için takdir toplayacağından bu da bir artı olarak bu hizmetin tercih edilme nedenleri arasındadır. OSGB iş yerini kalkındıran ve geliştiren uygulamalar bütününü bir arada sunduğundan bu hizmetin alınması her zaman için işverene fayda sağlamaktadır.

Kimler OSGB Hizmeti Almak Zorunda?

OSGB hizmeti zorunlu olarak alınması gereken bir hizmettir. Bu hizmet iş yerleri için bir gereklilik olsa da her iş yeri için alınma sıklığı değişiklik göstermektedir. Özellikle risk altında işçi çalıştıran iş yerlerinin bu konuda bilinçlenerek uygulamalar sağlaması cezai yaptırımlara maruz kalınmaması için dikkat edilmesi gereken hususlardandır.

Büyük şehirlerden biri olan İstanbul gibi yerlerde denetim sıklığı çok daha fazladır. O nedenle iyi bir firma bulup OSGB İstanbul hizmeti veren yerlerden biriyle düzenli çalışmak çok daha iyi ve zahmetsizdir. İş yerinde 50 çalışanı bulunan yerler mutlaka OSGB İstanbul’da hizmet almalılardır. Kimyasal etkilere sahip veya çalışma sahalarında yüksek risk barındıran diğer iş yerleri de OSGB’den yararlanmak zorundalardır. Bu durum göz ardı edilemeyecek kadar ciddi olduğundan seçilecek olan OSGB hizmetinin iyice araştırılıp karar verilmesi oldukça önemlidir.

İş yerlerinde fazla kaza meydana gelebilen ya da sağlığı kötü yönde etkileyebilecek bir sektörde iş yapan işletmelerin mesleki hastalıkları önlemek için hizmet almaları zorunludur. Genele bakıldığında sadece yarar sağlayan bu hizmetten faydalanmak hiç çekinilecek bir durum değildir. Aksine iyi bir yer ile çalışıldığında performans ve verimlilik artar buna bağlı olarak kazançlarda da bir yükseliş görülür.

OSGB İstanbul’da hizmeti almak isteyen kişilerin sektörleri konusunda akıllarında yer alan sorular varsa bu sorular araştırılmalı, giderilmeli ve en sağlıklı şekliyle yardım alınmalıdır. OSGB İstanbul hizmetleri arasından seçim yapılırken iyi bir araştırma en iyi sonucu verecektir. Nüfus fazlalığına bağlı olarak birçok riskli işletmenin de yer aldığı OSGB İstanbul’da kaliteli hizmet veren bir firma bulmak hiç de zor değildir.

Paylaş

Add Your Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir